Swagbucks Earn those Gift Cards…It’s Mega Swagbucks Day!!

by Cristi on January 30, 2015. This post may contain affiliate links.Affiliate Link

POSTED IN: Swagbucks

Today is Mega Swagbucks day! Make sure you do your searchs today to have a greater chance to win higher value Swagbucks!!!

YOU DON’T SWAGBUCK?? Go HERE to join…It’s FREE, plus you get 30 Swagbucks just for joining!!

WHAT ARE SWAGBUCKS?
Swagbucks are digital dollars that you earn by doing online searches of the web. The results are from Google and Ask.com so you are still able to find what you are looking for, just like when you do a google search! As you search you randomly win Swagbucks. It’s FREE, easy, and fun, and the PRIZES are amazing! You can earn gift cards and other prizes. There is NO obligation or credit card info required!

WHAT CAN I GET FOR USING SWAGBUCKS?
There are all kinds of prizes you can get with your Swagbucks! I turn in my Swagbucks for Gift Cards! This saves me money down the road, because I don’t have to pull money out of my pocket to buy something and the Gift Cards were FREE…they just cost me a few minutes of my time searching the web, which I am always doing anyway!

 

There are a lot of different Gift Cards, but my faves are:

500 Swagbukcs = $5 Amazon, Starbucks, Chili’s,  The Children’s Place, Nike, Papa John’s and MORE Gift Cards

100 Swagbucks = $10 Old Navy, Target, Nike,  Best Buy, Sephora and MORE Gift Cards

(To learn a bit more about Swagbucks and how you can get FREE stuff, watch this short news report video HERE)

So what else can you do to get more Swagbucks, and get more FREE Gift Cards??? Head over HERE to read my posting on how to get more Swagbucks!

 

Print Friendly

{ 0 comments }

Grab Entrepreneur Magazine Subscription for just $4.99–TODAY ONLY!

by Cristi on January 30, 2015. This post may contain affiliate links.Affiliate Link

POSTED IN: DAILY DEALS, Magazines

janah_entrepreneur_300DiscountMags.com:

TODAY ONLY you can get a Year Subscription (12 issues per year) of  Entrepreneur Magazine for ONLY $4.99 when you use coupon code 2659 at checkout! You can buy up to a 3 year subscription.  ENDS TOMORROW, 1/31!

 

Entrepreneur is the leading authority in small business news. Each issue is packed with advice from experts, business opportunities, advertising tips, and inspiring stories from successful people. This magazine subscription will show you how to create a name for your business, offer guidance on being an expert manager, help you with internet questions, and more.

Print Friendly

{ 0 comments }

My Whole Foods Trip…Buying Healthy on a Budget!

by Cristi on January 30, 2015. This post may contain affiliate links.Affiliate Link

POSTED IN: Uncategorized

unnamed-7Who says you can’t eat healthy on a budget?!?  I went to Whole Foods yesterday and thought I’d highlight a few HOT and HEALTHY deals for you with the help of some Ibotta rebates…sadly, I hadn’t used Ibotta much in the last few months and quickly realized I couldn’t let all of that money go to waste any longer!  Here were some of the deals I scored…


unnamed-6Enjoy Life Plentils = $3.39
-Use $1/1 Enjoy Life Product Whole Foods printable coupon
PLUS
-Use $.75/1 Enjoy Life Plentils  or
-Use $.55/1 Enjoy Life Product
PLUS
-$1 Enjoy Life Plentils ibotta deal
Final Price = as low as $.64

Enjoy Life Crunchy Cookies = $3.39 (reg. $3.99)
-Use $1/1 Enjoy Life Product Whole Foods printable coupon
PLUS
-Use $.55/1 Enjoy Life Product
PLUS
-$1 Enjoy Life Crunchy Cookies ibotta deal
Final Price = $.84

Enjoy Life Crunchy Flax Cereal = $3.69
-Use $1/1 Enjoy Life Product Whole Foods printable coupon
PLUS
-Use $.55/1 Enjoy Life Product
PLUS
-$1 Enjoy Life Cereals ibotta deal
Final Price = $1.14

Enjoy Life Chewy Bars = $4.19
-Use $1/1 Enjoy Life Product Whole Foods printable coupon
PLUS
-Use $.55/1 Enjoy Life Product
PLUS
-$1 Enjoy Life Chewy Bars ibotta deal
Final Price = $2.64

unnamed-5Beyond Meat Beef Free Crumble = $5.69
-Use $1/1 Beyond Meat Product Whole Foods printable coupon
PLUS
-Use $1/1 Beyond Meat Product
PLUS
-$1 Beyond Meat Beef Free Crumble ibotta
Final Price = $2.69

Celestial Tea Organic Jasmine Green Tea = $4.69
-Use $.75/1 Box of Celestial Seasonings Tea Whole Foods printable coupon
PLUS
-$1 Celestial Tea Organic ibotta deal
Final Price = $2.94

Gardein Products = $4.99
-Use $1/1 Gardein Product
PLUS
-$1 Gardein ibotta deal
Final Price = $2.99

 

*With helpful tips from our Stockpiling Tips post, you can easily begin to build a nice stash of healthy foods!

*You can also check out our Couponing 101 Series for additional couponing tips to help you on your savings journey!

Print Friendly

{ 0 comments }

Shop n Save: Don’t Forget the HUGE Baby Sale this Week!

by Cristi on January 30, 2015. This post may contain affiliate links.Affiliate Link

POSTED IN: Shop N Save

unnamed-5Don’t forget to shop Shop n Save’s HUGE Baby Sale this week…

Gerber 2nd Foods = 10/$11
Wild Harvest Organic Baby Food = $.89
Baby Basics Baby Water = $.99
Beech Nut Stage 2 Just Naturals = 10/$10

Beech Nut Fruities on-the-go Pouches = 10/$10
Buy 3
-Use $1.00 off ANY three (3) Beech-Nut pouches
Final Price = $.67 each

Gerber Graduates Puffs or Snacks = 2/$4
-Use $1.00 off any 3 Gerber Graduates Puffs
Final Price = $1.67 each

Johnson’s Baby Care = 2/$7
Buy 2
-Use $1.50/2 Johnson’s or Desitin Product (1/4 SS)
Final Price = $2.25 each

PediaSure Nutritional Drink = $10.49
Save $5 instantly wyb (3)
Buy 3
-Use  $3.00 off any two PediaSure or PediaSure SideKicks
Final Price = as low as $7.82 each

Enfamil Premium Ready to Use = $9.99
Get $3 Catalina wyb (2)
Buy 2
Final Price = $8.49 each

Pampers Super Pack Diapers = $24.99
Get $7 Catalina w/purchase
-Use $1.50/2 Pampers Bags or off (1) Box Diapers or Pants (12/28 PG—expires 1/31) or
-Use $2/1 Pampers Baby Dry Diapers (quick zip 77009) or
-Use $2/1 Pampers Cruisers Diapers (quick zip 77009) or
-Use $2/1 Pampers Swaddlers Diapers (quick zip 77009) or
-Use FREE Pampers Wipes 72ct wyb Pampers Diapers or Pampers Pants (1/25 PG)
Final Price = $15.99

Enfamil Powder Formula = $25.98
Get a $5 Catalina wyb (2)
Buy 2
Final Price = $23.48 each

Huggies GoodNites, PullUps or Diaper Products
Get $10 Catalina wyb $30+
-Use $1/1 Huggies Diapers (1/11 SS) or
-Use $2/1 Huggies Little Snugglers, Little Movers or Overnites Diapers (1/11 SS) or
-Use $2.00 off (1) package of PULL-UPS Training Pants
Final Price = varies

Aveeno Baby Care, Eczema Therapy Cream or Soothing Cream = 15% Off
-Use $1/1 Aveeno Product (1/4 SS)
Final Price = varies

Want More Shop n Save deals??   Go HERE!

kss-diapers**Don’t forget there are MORE Baby Deals valid this week listed HERE!**


Print Friendly

{ 0 comments }

Schnucks Weekly Deals 1/28/15-2/3/15

by Cristi on January 30, 2015. This post may contain affiliate links.Affiliate Link

POSTED IN: Schnucks, Schnucks Weekly Ad

KSSSCHNUCKS1Here are this week’s TOP deals…

  • Schnucks will double up to 15 coupons $0.40 or less per transaction (some store such as Washington Missouri Double up to $.50).
  • Additional coupons above and beyond the 15 will not double and will only deduct at the face value of the coupon.
  • There is no limit on how many non-doubling coupons can be used per transaction.
  • Review Schnucks Coupon Policy HERE!

10/$10 Items:
Glade Air Freshener
Crystal Hot Sauce (12 oz. bottle)
Schnucks Select Sauces (10 oz. bottles, 18 oz. bottles, 12 -24 oz. bottles)
Totino’s Pizza Rolls (15 ct. box)
Schnucks Taco Shells (12 ct. pkg.)
Hefty EZ Foil or Premiere Pans (1 – 5 ct. pkg.)
Doles Cole Slaw (10 -14 oz. pkg.)
Ripe and Ready to Eat Large Avocados
Santa Sweets Grape Tomatoes
Sweet Yellow Onions (1lb.)
Sweet and Juicy Mangoes
Durkee or Weber Select Grilling Spices
Prairie Farm Single Serve Milk (16 oz. bottle)
Jello Pudding or Gelatin
Fresh Gourmet Croutons

Other Deals:
Fresh Cilantro = 2/$1
Fresh Green Onions = 2/$1
Schnucks Diced Tomatoes (10 0z. can) = 2/$1
Schnucks Vegetables (11 – 15.25 oz can) = $ .75
Hunt’s Pasta Sauce (24 oz. can) = $ .89
7Up or Dr Pepper (2L) = $.89
Bar S Franks = $.99

Mario Olives = 10/$10
-Use $.30/1 Mario Product —doubles
Final Price = $.40

Old El Paso Seasoning Mix (1 oz.) = 4/$3
-Use $1/3 Old El Paso Product (1/25 SS)
Final Price = $.42 each

Ro – Tel Tomatoes = 10/$10
Buy 2
-Use $.40/2 Rotel Diced Tomatoes —doubles
Final Price = $.60 each

Brooks Chili Beans = 10/$10
-Use $.40/2 Brooks Chili Beans (1/11 SS)—doubles
Final Price = $.60 each

Campbell’s Condensed Chicken Noodle or Tomato Soup (10.75 oz. can) = 5/$4
Buy 5
-Use $.50/5 Campbell’s Condensed Soup (1/11 SS) or
-Use $1/5 Campbell’s Condensed Soup
Final Price = as low as $.60 each

Old Orchard 100% Apple Juice = $1.39
Buy 2
-Use $1/2 Old Orchard Juice
Final Price = $.89 each

Old El Paso Refried Beans (16 oz. can ) = 4/$5
-Use $1/3 Old El Paso Product (1/25 SS)
Final Price = $.92 each

Eckrich Cocktail Smokies (14 oz. pkg.) = $1.99
-Use $1/1 Eckrich Rope or Links Smoked Sausage (1/25 RP)
Final Price = $.99

Campbell’s Chunky Soups (18.6 -19 oz. can) = 2/$3
Buy 2
-Use $.50/2 Campbell’s Chunky Soup
Final Price = $1.25 each

Nabisco Snack Crackers = $1.98
-Use $.75/2 Nabsico Cookies or Crackers (1/18 SS) or
-Use $1/2 Wheat Thins or Ritz Wheat Thins Toasted Chips, Popped Chips or Toasted Pita Crackers or Ritz Toasted Chips (1/11 SS)
Final Price = $1.48

Pace Salsa or Picante Sauce (16 oz. jar) = 2/$4
Buy 2
-Use $0.50 off TWO (2) Pace Salsa, Picante Sauce or
-Use $.40/2 Pace Products (1/18 SS)—doubles
Final Price = as low as $1.60 each

Nabisco Popped Wheat Thins (4.5 oz. pkg.) = 2/$5
-Use $.75/2 Nabsico Cookies or Crackers (1/18 SS) or
-Use $1/2 Wheat Thins or Ritz Wheat Thins Toasted Chips, Popped Chips or Toasted Pita Crackers or Ritz Toasted Chips (1/11 SS)
Final Price = as low as $2

Red Baron Pizzas = 3/$8
-Use $1/2 Red Baron (1/18 SS) or HERE
Final Price = $2.17 each

C & H Sugar (4 lbs.) = $2.69
Buy 2
-Use $.75/2 C&H Sugar Products
Final Price = $2.32 each

Kraft Miracle Whip or Mayo (22 oz. – 30 oz.) = $2.99
-Use $.50/1 Kraft Miracle Whip Dressing (1/18 SS)
Final Price = $2.49

Johnsonville Cooked Sausage Links (12oz. -14 oz. pkg.) = 2/$7
Buy 2
-Use $1/2 Johnsonville Sausage Packages (1/11 SS)
Final Price = $3 each

DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizzas = 2/$9
Buy 2
-Use $2/2 DiGiorno Pizzas (1/25 RP) or
-Use $2.00 off any TWO (2) large DIGIORNO pizzas
Final Price = $3.50 each

Cheez Its = $2.50
Keebler Crackers = $2.50
Keebler Cookies = $2.50
Save $3 instantly wyb (6)
Buy 6
-Use $1/2 Keebler Crackers or Cheez-It Baked Snack Crackers (1/25 RP)
Final Price = varies

Want more coupons??  Check out the LATEST coupons to print coupons directly from below…


Print Friendly

{ 0 comments }

SUNDAY COUPON PREVIEW

by Cristi on January 30, 2015. This post may contain affiliate links.Affiliate Link

POSTED IN: Coupon Inserts

Sunday-Coupon-PreviewWe should be getting (2) Coupon Insert this Sunday!!
 (1) Smart Source (SS) and (2) Red Plum (RP) 

Coupons are regional, but this should give us a good idea of what’s to come!!

Looking for more coupons??? You can get printable coupons at Coupons.com, Red Plum , SmartSource also, don’t forget to check the Coupon Database!

Print Friendly

{ 0 comments }