Shop N Save Weekly Ad Deals 1/13 – 1/19

by Cristi on January 14, 2013. This post may contain affiliate links.Affiliate Link

POSTED IN: Shop N Save, Shop n Save Weekly Ad

You can view the Shop ‘n Save full ad HERE. Shop ‘n Save does NOT double couponsFamiliarize yourself with the Shop ‘n Save Internet Printable Coupon Acceptance Policy. BELOW ARE MY TOP PICKS (listed in Final Price order)

$1 & Under Deals:
Libby’s Canned Green Beans, Corn or Peas = 3/$2
Powerade = $.78
Fuze = $.78
Bush’s Beans = $.88
Shop ‘n Save Family Pack Chicken Thighs or Drumsticks = $.98/lb
Green Giant Sliced White Mushrooms (8oz) = $.98
Farm Stand Celery = $.98
Fresh Express Garden Salad = $.98
Fresh Express Cole Slaw = $.98
Family Style Sandwich Bread = $.98
Bluebird Single Serve Snack Cakes = 10/$10
Smart Water = 10/$10

Prairie Farms Yogurt = 10/$5
Buy 3
-Use B2G1 FREE Prairie Farms Yogurt, Light or Original, 6 oz
Final Price = $.33 each
Red Gold Tomatoes = 10/$10
Buy 2
-Use $.50/2 Red Gold Tomatoes
Final Price = $.75 each
Jell-O Pudding or Gelatin = 2/$4
-Use $1/1 Jell-O Refrigerated Snacks (1/13 SS)
Final Price = $1

Other Deals:

Healthy Choice = 5/$10
Complete Dinners, Cafe Steamers or Frozen Greek Yogurt 9.5-12.5 oz. pkg. Assorted Varieties
-Use $1/2 Healthy Choice Cafe Steamers or
-Use $1/3 Healthy Choice Complete Dinners
Final Price = as low as $1.50 each
V8 Vegetable Juice (46oz) = 2/$5
-Use $.50/1 V8 100% Vegetable Juice, 46 oz+ (1/6 SS)
Final Price = $2
Nabisco Snack Crackers = 2/$5
Buy 2
-Use $.75/2 Nabisco, 3.7 – 25.2 (1/6 SS)
Final Price = $2.13 each
Mama Bella New York Toast = $2.77
10-13.5 oz. pkg. Parmesan, Garlic with Cheese, 5 Cheese Texas Toast or New York Ciabatta Rolls with Cheese
Buy 2
-Use $.70/2 New York Brand Frozen Bread Products
Final Price = $2.42 each
North Star Health Wise Fudge or Ice Cream Bars = $3.18
12 ct.pkg. or 8 ct.pkg. Nutty Royle or Nutter Royle Fudge ’n Cookie Cone Assorted Varieties
-Use $.50/1 North Star Frozen Treat, Any Variety
Final Price = $2.68

Buy $20 worth of Con Agra Products in a single transaction, Save $5 on your next shopping trip:
Banquet Dinners = $.88
Hunt’s Spaghetti Sauce = $.88
Wolf Chili with Beans = $.98
Healthy Choice Soup = 10/$10
Ro•Tel Diced Tomatoes = 10/$10
Hunt’s Tomatoes = 10/$10
Hunt’s Snack Pack = 10/$10
Hunt’s Bar-B-Que Sauce = 3/$4
Healthy Choice Lunch Express = $2.18
Orville Redenbacher Ready to Eat Popcorn = 2/$5
Healthy Choice Entrees = 5/$10
Healthy Choice Frozen Greek Yogurt = 5/$10
Healthy Choice Complete Dinners or Cafe Steamers = 5/$10
Peter Pan Peanut Butter (13-16.3oz) = $2.78

Chef Boyardee Meals = 10/$10
Buy 4
-Use $.50/4 Chef Boyardee Pasta, cans or microwave (1/13 SS)
Final Price = $.88 each

Swiss Miss Hot Cocoa = 3/$4
Buy 2
-Use $.50/2 Swiss Miss Hot Cocoa (12/9 SS)
Final Price = $1.08 each

Purchase $12 worth of any Keebler, Kellogg’s or Kashi items, get a $5 Shop n Save Gift Card via mail:
Eggo Waffles = 2/$5

Keebler Townhouse Club Crackers = 3/$7
Buy 2
-Use $1/2 Keebler Crackers, 8+ oz (12/9 RP)
Final Price = $1.83 each
Kellogg’s Cereal = $2.67
Frosted Flakes, Apple Jacks, Corn Flakes, Froot Loops, Rice Krispies or Raisin Bran
Buy 2
-Use $1/2 Kellogg’s Cereal (12/9 RP)
Final Price = $2.17 each

Buy an (5) Quaker Breakfast Items, Save $3 Instantly (thru 1/19):
Quaker Cereal = $1.98
Cap’n Crunch. Crunchberries, Peanut Butter Crunch, All Berries, Cinnamon Roll Crunch, Life regular or Cinnamon
Aunt Jemima Pancake Mix = $2.28
Quaker Bars = $2.38
Quaker Quick or Old Fashion Oatmeal = 2/$6

Quaker Oatmeal Medleys = 3/$5
Buy 2
-Use $0.75/2 Quaker Instant, Standard, Real Medleys Oatmeal, Oatmeal Squares or Life Cereal (1/13 RP)
Final Price = $1.29 each
Quaker Oatmeal Squares Cereal = 2/$5
Buy 2
-Use $0.75/2 Quaker Instant, Standard, Real Medleys Oatmeal, Oatmeal Squares or Life Cereal (1/13 RP)
Final Price = $2.13 each
Quaker Instant Oatmeal = 2/$6
Buy 2
-Use $0.75/2 Quaker Instant, Standard, Real Medleys Oatmeal, Oatmeal Squares or Life Cereal (1/13 RP)
Final Price = $2.63 each

Save $5 on Pizza Sauce, Mozarella Cheese and Pepperoni wyb (2) Pillsbury Refrigerated Pizza Crust Items (in a single transaction):
(1) 8oz pkg Essential Everyday Shredded Cheese
(1) 14oz jar Essential Everyday Pizza Sauce
(1) 3.5oz Hormel Sliced Pepperoni

Pillsbury Pizza Crust = 2/$4
Buy 2 + items listed above
Final Price = vaires


Print Friendly

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: