Shop N Save Weekly Ad Deals 1/27 – 2/2

by Cristi on January 28, 2013. This post may contain affiliate links.Affiliate Link

POSTED IN: Shop N Save, Shop n Save Weekly Ad

You can view the Shop ‘n Save full ad HERE. Shop ‘n Save does NOT double couponsFamiliarize yourself with the Shop ‘n Save Internet Printable Coupon Acceptance Policy. BELOW ARE MY TOP PICKS (listed in Final Price order)

Deals $1 & Under:
Dannon Light & Fit Yogurt = 10/$5
Michelina’s Entrees = $.88
7 Up or Dr Pepper 2 Ltr. btls. = $.88
Fresh Avocados = $.88
Brooks Chili Beans = 10/8.88
Sweet Red, Orange or Yellow Bell Peppers = $.98
Reser’s Original or Mustard Potato Salad, Amish Potato Salad, Cole Slaw, Macaroni Salad = $1
Azteca Flour Tortillas = $1
Taco Bell Taco Shells = 10/$10
Jell-O Pudding or Gelatin = 10/$10
Gatorade = 10/$10

Prairie Farms Yogurt = 10/$5
Buy 4
-Use B3G1 FREE Prairie Farms Fat Free Yogurt Snack Cups, 4 oz
Final Price = $.38 each
Progresso Classic Soups = $.96
Buy 2
-Use $.50/2 Progresso (1/6 SS or 1/20 SS)
Final Price = $.71 each

Buy (4) Totino’s Party Pizza for $5 in a single transaction, get (1) FREE:

Totino’s Party Pizza = 4/$5
Buy 5
-Use $1/5 Totino’s Crisp Crust Party Pizza Products
Final Price = $1 each

Other Deals:

SuperPretzel Soft Pretzels = 2/$5
Buy 2
-Use $1/2 SuperPretzel Soft Pretzel Products (1/13 RP) or
-Use $1/2 SuperPretzel Soft Pretzel Products
Final Price = $2 each
Hefty = 2/$5
50 ct. pkg. 8.75 Inch Lunch Plates or 12 oz. Bowls, 60 ct. pkg. 6.75 Inch Snack Plates, 24 ct. pkg. 0.25 Inch Deluxe Plates or One Zip Freezer or Storage Bags
Buy 2
-Use $1/2 Hefty, foam plates or bowls (1/27 RP) or
-Use SAVE $1.00 off any TWO (2) packages of Hefty® Foam plates or bowls  or
-Use $.75/2 Hefty, cups (1/27 RP) or
-Use SAVE $0.75 off any TWO (2) packages of Hefty® Cups
Final Price = as low as $$2 each
Jack’s 12 Inch Pizza = $2.77
-Use $.75/1 Jack’s Pizza, 15-30.5 oz
Final Price = $2.02
Nabisco Snack Crackers = 2/$5
Buy 2
-Use $.75/2 Nabisco, cookie / cracker, 6.5 oz+ (1/27 SS) or
-Use $.75/2 Nabisco (1/6 SS)
Final Price = $2.13 each
Nabisco Oreo Cookies = $2.98
Buy 2
-Use $.75/2 Nabisco, cookie / cracker, 6.5 oz+ (1/27 SS) or
-Use $.75/2 Nabisco (1/6 SS)
Final Price = $2.61 each
Orville Redenbacher Gourmet Popping Corn = 2/$3
Buy (2) Orville Redenbacher Popcorn AND (2) 7Up or Sunkist 2 Liters
-Get (2) FREE 7Up or Sunkist 2 Liters wyb (2) Orville Redenbacher Popcorn (3pk) (in-ad coupon)
Final Price = $3 for everything!
DiGiorno 12 Inch Pizza or Dipping Strips = 2/$12
Buy 3
-Use B2G1 FREE DiGiorno Pizzas, 26 – 33 oz, up to $6.01 (1/27 RP) or
-Use B2G1 FREE Digiorno Pizza
Final Price = $4 each
California Pizza Kitchen Pizza = 2/$12
-Use $1/1 California Pizza Kitchen Frozen Pizza
Final Price = $5

Buy 10 Participating Kraft Items in a single transaction and Save $5 instantly:
Kraft Macaroni & Cheese = 2/$4
Crystal Light Drink Mix (10-12qt) = 2/$5
A-1 Steak Sauce (10oz) = 2/$5
Kraft Miracle Whip or Mayonnaise (22-30oz) = $2.98
Crystal Light Liquid = 2/$7

Planters Natural Creamy Peanut Butter = 2/$4
-Use $1/1 Planters Peanut Butter, any jar (1/13 SS)
Final Price = $1
Kraft Cheese = 2/$4
Buy 2
-Use $.55/2 Kraft Cheese (1/20 SS)
Final Price = $1.73 each
Capri Sun = 3/$7
Buy 4
-Use B3G1 FREE Capri Sun, 10 ct, up to $2.60, excludes Super V or 100% Juice (1/6 SS)
Final Price = $1.75 each
Planter’s Peanuts (16oz) = 2/$6
-Use $1/1 Planters, jar, canister, bag or multipack except Almonds (1/27 SS) or
-Use $1/2 Planters, 4 – 21 oz, excluding pistachios (12/2 SS)
Final Price = $2
Kraft Sliced Cheese = 2/$5
Buy 2
-Use $.55/2 Kraft Cheese (1/20 SS)
Final Price = $2.23 each
Kraft American Singles = 2/$5
Buy 2
-Use $.55/2 Kraft Cheese (1/20 SS)
Final Price = $2.23 each
Mio Liquid Concentrate = 2/$7
-Use $1/1 MiO, regular, energy or fit (1/27 SS)
Final Price = $2.50
Kraft Velveeta = $5.68
-Use $0.55/1 Velveeta (1/20 SS)
Final Price = $5.13
Gevalia Coffee = $6.98
-Use $1.50/1 Gevalia (1/13 SS) or
-Use $1.50/1 Gevalia
Final Price = $5.48
Maxwell House Coffee (28-34.5oz) = $6.88
-Use $.75/1 Maxwell House or Yuban Instant Coffee, 8 oz+
Final Price = $6.13

Save $5 on Ground Beef instantly wyb (10) participating General Mills Products (thru 2/2):
Bugles = $.98

Old El Paso Seasoning = $.80
Buy 3
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup (1/27 SS) or
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup
Final Price = $.60 each
Old El Paso Refried Beans = 4/$5
Buy 3
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup (1/27 SS) or
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup
Final Price = $1.05 each
Old El Paso Taco Shells, Tortillas 8 Inch or Tostada Shells = 4/$5
Buy 3
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup (1/27 SS) or
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup
Final Price = $1.05 each
Old El Paso Rice = 2/$3
Buy 3
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup (1/27 SS) or
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup
Final Price = $1.30 each
Old El Paso Taco Sauce = 2/$4
Buy 3
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup (1/27 SS) or
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup
Final Price = $1.80 each
General Mills Chex Cereal = 2/$5
14 oz. box Corn or Wheat Chex, 12.8 oz. box Rice Chex, 13.5 oz. box Cinnamon Chex or 13.75 oz. box Apple Cinnamon Chex
Buy 2
-Use $1/2 General Mills Chex, Fiber One, Total, Wheaties, Oatmeal Crisp, Honey Nut Clusters, Raisin Nut Bran or Basic 4 (1/27 SS)
Final Price = $2 each
Old El Paso Dinner Kits = 4/$9
Buy 3
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup (1/27 SS) or
-Use $.60/3 Old El Paso, excludes Salsa, refrigerated, frozen or soup
Final Price = $2.05 each
Totino’s Pizza Rolls = 3/$10
-Use $.35/1 Totino’s Rolls Snacks (1/27 SS)
Final Price = $2.98 each



Print Friendly

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: