Shop N Save Weekly Ad Deals 4/7 – 4/13

by Cristi on April 8, 2013. This post may contain affiliate links.Affiliate Link

POSTED IN: Shop N Save, Shop n Save Weekly Ad

You can view the Shop ‘n Save full ad HERE. Shop ‘n Save does NOT double coupons. Familiarize yourself with the Shop ‘n Save Internet Printable Coupon Acceptance Policy. BELOW ARE MY TOP PICKS (listed in Final Price order)

 

10/$10 Mix & Match:
Flav-R-Pac Frozen Vegetables
Gatorade Prime
Bar S Meat Franks
Bar S Bologna
Prairie Farms Pints
Imperial Garden Egg Rolls
Antioch Farms Stuffed Chicken Breast
Kool-Aid Burst (6pk)
Creamette Pasta

Better Oats Oatmeal = 10/$10
Buy 2
-Use $.75/2 Better Oats, excluding Mom’s Best Varieties (2/24 SS)
Final Price = $.63 each
Uncle Ben’s Country Inn Rice = 10/$10
Buy 3
-Use $1/3 Uncle Ben’s Rice
Final Price = $.67 each

 

Other Deals $1 & Under:
Sweet Bi-Color Corn = 4/$1
Armour Vienna Sausage = 2/$1
Essential Everyday Pasta = 5/$4
Shop ‘n Save Bone-In Split Chicken Breast = $.99/lb
Fresh Broccoli Crowns = $.99/lb
Texas 10-15 Sweet Yellow Onions = $.99/lb
Hamburger or Hot Dog Buns = $1
Mini Muffins (3ct) = $1

McCormick Recipe Inspiration Spice Packs = 2/$3
-Use $.75/1 McCormick Spice, Herb, Extract, or Food Color (3/3 RP)
Final Price = $.75

 

Other Deals:

North Star Ice Cream Sandwich = 2/$4
6 ct. pkg.Original or Cookies ’n Cream
-Use $.50/1 North Star Frozen Treat, Any Variety
Final Price = $1.50
Honey Nut Cheerios = 2/$4
Buy 2
-Use $1/2 Cheerios cereals: Original Cheerios, Honey Nut Cheerios or Multi Grain Cheerios or
-Use $1/2 General Mills Big G Cereal (3/24 SS)
Final Price = $1.50 each
Pillsbury Toaster Strudel = 2/$4
Buy 2
-Use $.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes (2/3 SS)
Final Price = $1.75 each
Kellogg’s Cereal = 2/$5
12.2 oz. box Apple Jacks, 12.2 oz. box Froot Loops, 15 oz. box Frosted Flakes, 18.7 oz. box Raisin Bran or 11.4 oz. box Krave Chocolate Assorted Varieties
-Use $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Krave, Frosted Mini-Wheats, Crunchy Nut or Frosted Flakes Cereals or
-Use $1/2 Kellogg’s All-Bran, Rice Krispies, Corn Flakes or Raisin Bran Cereals, 12 oz+ or
-Use $1/3 Kellogg’s All Bran, Rice Krispies, Corn Flakes, or Raisin Bran Cereals,10 oz+  or
-Use $.50/1 Kellogg’s Apple Jacks Cereal, 10.7 oz+ or
Final Price = as low as $2
Claussen Pickles = 2/$6
-Use $.55/1 Claussen Pickles (3/17 SS)
Final Price = $2.45
Ore Ida Potatoes = 3/$9
Buy 2
-Use $1/2 Ore-Ida Frozen Potato (3/17 SS)
Final Price = $2.50 each
Crest Oral Rinse = $4.99
1 ltr. btl. Refreshing Clean Mint or 33.8 oz. btl. Pro Health Multi Protection Invigorating Clean Mint
-Use $1.50/1 Crest Rinse, 458 mL+ (3/31 PG)
Final Price = $3.49
Stouffer’s Family Size Entrees = $5.99
-Use $1.50/1 Stouffer’s Entree (3/10 SS)
Final Price = $4.49
Angel Soft Bath Tissue = $5.99
8 ct. pkg. Triple Roll, 12 ct. pkg. Double Roll or 24 ct. pkg. Regular Roll
-Use $.50/1 Angel Soft Facial Tissue or
-Use $.55/1 Angel Soft Bath Tissue, 4 double roll+ or
-Use $.45/1 Angel Soft Bathroom Tissue, 4 pk+ double roll (3/24 RP)
Final Price = as low as $5.44
Maxwell House Coffee (28-34.5oz) = $6.49
-Use $1/1 Maxwell House (3/17 SS) or
-Use $.75/1 Maxwell House or Yuban Instant Coffee, 8 oz+
Final Price = as low as $5.49

Save $3 wyb (3) bags of Lay’s Potato Chips (9.5-10oz), Lay’s Kettle Cooked (8-8.5oz) or Tostitos Chips (9-13oz):

Lay’s Kettle Cooked or Classic Potato Chips or Tostitos = 3/$6 wyb (3)
PLUS
-Use FREE Tostitos Dip Coupon wyb (2) bags of Tostitos Tortilla Chips (in-ad coupon)
Buy (2) Tostitos Tortilla Chips AND…
Buy (1) Lay’s Potato Chips (9.5-10oz) or Lay’s Kettle Cooked (8-8.5oz) AND…
Buy (1) Tostitos Dip Coupon (15.5oz or smaller)
Final Price = $6 for everything!!
Hunts Manwich = $.99
-Use $0.40/3 Manwich (4/7 SS)
Deal Idea:
Buy (1) Hunts Manwich AND (1) King’s Hawaiian Sandwich or Hamburger Buns
-Use Buy (1) King’s Hawaiian Sandwich or Hamburger Buns, get a FREE can of Manwich (in-ad coupon)
Final Price = varies

 

Print Friendly

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: